BIO DES CANDIDATS (ES)

1.   Restigouche-WestCharles Theriault

2.   Campbellton - Dalhousie - Annie Theriault

3.   Restigouche - Chaleur - Mario Comeau

4.   Bathurst West - Beresford - Mike Rau

5.   Bathurst East-Nepisiguit-Saint-Isidore Robert Kryszko

6.   Caraquet - Yvon Durelle

7.   Shippegan - Lameque - Miscou - No Candidate

8.   Tracadie - Sheila - Nancy Benoit

9.   Miramichi Bay - Neguac - James (Junior) Denny

10. Miramichi - Louann Savage

11. Southwest-Miramichi-Bay du Vin - Byron Connors

12. Kent Nord - Kevin Arseneau

13. Kent-SudAlain Rousselle

14. Shediac Bay - Dieppe - Michel Albert

15. Shediac - Beaubassin - Cap Pele - Greta Doucet

16. Memramcook-Tantramar- Megan Mitton

17. Dieppe - No Candidate

18. Moncton East - Matthew Ian Clark

19. Moncton Center - Jean Marie Nadeau

20. Moncton South - Laura Sanderson

21. Moncton Northwest - Keagan Slupsky

22. Moncton Southwest - Sarah Jane Colwell

23. Riverview - Stephanie Coburn

24. Albert - Moranda Van Geest

25. Gagetown-Petitcodiac - Marilyn Merritt-Gray 

26. Sussex - Fundy - St. Martins - Fred Harrison

27. Hampton - John Sabine

28. Quispamsis - Mark Woolsey

29. Rothesay - Ann McAllister

30. Saint John East - Lynaya Astephen

31. Portland - Simonds - Sheila Croteau

32. Saint Jean Harbour - Wayne Dryer

33. Saint John Lancaster - Doug James

34. King Center - Bruce Dryer

35. Fundy the Isles - Saint John West - Romey Heuff

36. Saint CroixDonna Linton

37. Oromocto-Lincoln-Fredericton - Tom McLean

38. Fredericton-Grand Lacs - Dan Weston

39. New Maryland-Sunbury - Jenica Atwin

40. Fredericton Sud - David Coon 

41. Fredericton North - Tamara White

42. Fredericton-York - Amanda Wildeman

43. Fredericton West - Hanwell - Susan Jonah

44. Carleton YorkSue Rickards

45. Carleton - Amy Anderson 

46. Carleton Victoria - Paula Shaw

47. Victoria - La Vallee - Paul Plourde

48. Edmunston Madawaska Center - Sophie Vaillancourt

49. Madawaska Les Lacs-Edmundston - Denis Boulet 

 

Signe administratif